Masaż relaksacyjny Warszawa

2 4 lipca 2019

Celiakia

Celiakia występować może w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy małych dzieci. To tajemniczo brzmiąca nazwa, a jej zdiagnozowanie często może wywołać u rodziców przerażenie. Jest to bowiem najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa człowieka. Wczesne jej wykrycie sprawi jednak, że możemy oszczędzić naszemu dziecku wielu cierpień i niedogodności, a jednocześnie zadbać o harmonijny rozwój maluszka.
Jeśli zauważymy, że nasze dziecko bardzo wolno się rozwija, słabo rośnie i niemal stale jest chore powinniśmy czuć się zaalarmowani. Szczególnie zaniepokoić powinny nas przewlekłe i często występujące biegunki.
Celiakia to choroba trzewna, która polega na uczuleniu dziecka na gluten czyli białko zawarte na przykład w pszenicy. Kontakt z tym białkiem ma negatywne konsekwencje dla błony śluzowej jelit – powoduje jej zapalenie, a przy przewlekłym stykaniu się prowadzi do jej stopniowego zanikania.
Dolegliwości te prowadzą do niedożywienia, pokarm bowiem nie jest wchłaniany z układu pokarmowego. Jedynym sposobem leczenia celiakii jest usunięcie z diety wszelkich produktów zawierających gluten i zastąpienie ich na przykład kukurydzą, ryżem, soją lub owocami i warzywami. Przy zastosowaniu odpowiedniej diety objawy choroby znikają całkowicie.

About 

Related Articles