Masaż relaksacyjny Warszawa

4 29 listopada 2018

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani

Zapalenie krtani to choroba pojawiająca się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy zwiększa się wilgotność, a powietrze jest chłodne i dość często zdarzają się silniejsze podmuchy wiatru. Atakuje ono zarówno dorosłych, jak i dzieci, jednak to u tych młodszych przebieg oraz skutki mogą być groźniejsze. Poza wspomnianą wcześniej pogodą, do innych czynników, które mogą wywołać zapalenie krtani, należy zaliczyć także spożywanie zimnych pokarmów (np. lody) lub napojów. Co ciekawe także nadwyrężanie głosu może prowadzić do tego samego, w związku z czym, grupą zawodową szczególnie narażoną na zapalenie krtani są nauczyciele.

Do najważniejszych objawów zapalenia krtani należy suchy kaszel oraz problemy z mówieniem i przełykaniem. Temu ostatniemu towarzyszy uczucie posiadania czegoś twardego w gardle. W skrajnych przypadkach, głos może nam w ogóle odmówić posłuszeństwa. Jeśli więc chodzi o rodzaje tej choroby, to klasyfikuje się je w trzech podstawowych gatunkach. Jako łagodne, ostre i przewlekłe. Każde z nich, a zwłaszcza przewlekłe, niesie ze sobą ryzyko tego, że pojawiają się kolejne problemy, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może skończyć się nawet zapaleniem płuc czy oskrzeli. Obok podanych wcześniej symptomów może być również obecna gorączka, katar i duszności, które w szczególny sposób utrudniają nam prawidłowe funkcjonowanie, bo obniżają komfort oddychania.

Badaniem wykorzystywanym przy próbie diagnozy jest laryngoskopia pośrednia. Za tą tajemniczą nazwą nie kryje się nic innego, jak znane nam z pewnością już od dzieciństwa polecenie by otworzyć szeroko usta i wyciągnąć do przodu język. Wtedy właśnie lekarz przy pomocy lusterka krtaniowego i czasem specjalnej lampy czołowej, kiedy warunki wymagają dokładniejszego doświetlenia, może oglądnąć wszystko to, co go interesuje, a więc np. nagłośnię, fałdy głosowe i początek przełyku. Oczywiście badanie mimo że może wydawać się proste, wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności interpretacji tego, co kryje nasza jama ustna.

Leczenie zapalenia krtani nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jeśli jest ono efektem przesadnej eksploatacji głosu, to z pewnością trzeba zacząć od tego, aby unikać mówienia. Ponadto, warto pamiętać o tym, aby temperatura w pomieszczeniu, gdzie znajduje się chory, była odpowiednia, a więc musi być ciepło, ale nie może być gorąco. Dieta nie jest wymagana, chociaż co do posiłków to warunkiem jest to, aby były podawane jako letnie, co pozwoli uniknąć poparzenia wrażliwego wtedy przełyku. Rezygnacja dotyczy papierosów i alkoholu. Z medycznego punktu widzenia zastosować można popularne antybiotyki. Korzysta się również z inhalacji wykonanych z preparatów do tego przeznaczonych. Przeważnie cała kuracja trwa kilka dni i już wtedy stan powinien się poprawiać na tyle, że powoli można zaczynać myśleć o powrocie do normalnego życia. Ale nie można tego procesu lekceważyć, ponieważ brak opieki lekarskiej może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia strun głosowych.

About 

Related Articles