Masaż relaksacyjny Warszawa

2 4 lipca 2019

ZAPYTAJ SAMEGO SIEBIE

Już samo przeczytanie tej książki może mieć pozytywny wpływ na Ciebie, ale zasadniczym elementem są praktyczne ćwiczenia. Porady tu zawarte dają Ci szansę – sam zdecyduj i wybierz: „ćwiczę” lub „nie ćwiczę” erotyczne kamerki.

Pierwszym elementem programu jest zastanowienie się, być może po raz pierwszy w życiu, nad czynnikami stresu poprzedzającymi obecną chorobę. Może to była jakaś większa zmiana w Twoim życiu lub trudne do określenia napięcie wewnętrzne, jakaś rzeczywista lub symboliczna strata, trudność dostosowania się do nowej roli pełnionej w życiu albo inny kryzys, np. związany z wiekiem. Pomyśl, czy nie miałeś dłuższych okresów poczucia beznadziei, bezsilności i rezygnacji, wrażenia znalezienia się w pułapce. Przypomnij sobie i zapisz pięć lub więcej sytuacji stresowych, w jakich się znalazłeś w okresie osiemnastu miesięcy poprzedzających obecną chorobę. Na początku możesz mieć trudności z przypomnieniem sobie czegoś szczególnego. Możesz pomóc sobie skalą Holmesa.

Przypomnij sobie, jak reagowałeś w trudnych sytuacjach zastanów się, czy mogłeś wtedy zareagować inaczej? Czy było to do uniknięcia? Jak mogłeś bronić się przed stresem? Jeżeli nie teraz, to na pewno w czasie ćwiczeń znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Następnym krokiem jest uświadomienie sobie swojej własnej odpo-wiedzialności: to Ty sam odpowiadasz za swoje zdrowi e. Postaraj się to zrozumieć i zgodnie z tym postępuj.

W żadnym razie nie ma to na celu wywołania u Ciebie poczucia winy za Twój obecny stan. Być odpowiedzialnym, nie znaczy ponosić winę. Podobnie nie należy uważać, że choroba jest karą. Lepiej jest zrozumieć, że zawsze mamy możliwość wyboru. Zastanów się, co powinieneś robić, aby być zdrowym? Jaki tryb życia powinieneś prowadzić, jak powinieneś się odżywiać, jak radzić sobie z codziennym stresem i napięciem, tak by pomagać zdrowiu, a nie szkodzić mu? Nie trać energii psychicznej na odczuwanie winy. Gdy coś takiego poczujesz, niech to będzie dla Ciebie wskazówką na przyszłość — zastanów się, co budzi w Tobie poczucie winy,

czy jest to związane z określonymi sytuacjami lub określonym postępowaniem. Zastanów się, co powinieneś zmienić w swoim życiu, by nie czuć się winnym. Odpowiedz pełnym zdaniem na pytania: Czy chcę wyzdrowieć? Czy chcę być zdrowy? Zastanów się chwilę nad tymi pytaniami. Zapisz swoje odpowiedzi. Zwróć uwagę, że jest istotna różnica między odpowiedzią „chcę” a „chciałbym”.

About 

Related Articles